Som Majdanec

Autor: Marek Klimčík | 26.2.2014 o 14:34 | (upravené 1.3.2014 o 17:39) Karma článku: 14,88 | Prečítané:  348x

V októbri 2013 sa na Ukrajine konali parlamenté voľby, ktoré vyhrala prorusky orientovaná Strana regiónov prezidenta Viktora Janukovyča. Spravodlivosť volieb bola takmer okamžite kritizovaná medzinárodnou Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Následne koncom novembra ukrajinský prezident odmietol podpísať na summite vo Vilniuse asociačnú dohodu s Európskou úniou, na príprave ktorej pracovala Ukrajina niekoľko rokov a uprednostnil užšiu spoluprácu Ukrajiny s Ruskou federáciou.

Ukrajinská opozícia následne zvolala protestné pochody na podporu užších vzťahov s EÚ. Tie postupne prerástli cez Pochod milióna v nedeľu 8. decembra, kedy do ulíc ukrajinských miest vyšlo niekoľko stotisíc ľudí, až do výstavby barikád na Majdane, ako volajú kyjevské Námestie nezávislosti, a jeho permanentné obsadenie demonštrantmi. DSC_4523.jpg

Situácia sa časom neukľudňovala a pomaly eskalovala a tak padlo rozhodnutie vycestovať. So spolucestujúcim sa naše diskusie o možnostiach vycestovania naťahovali až do konca januára, kedy sa nám podarilo nájsť termín, ktorý nám vyhovoval obom. Začali sme plánovať a pripravovať všetky kroky tak, aby sme mohli vycestovať s vedomím, že sme pri ceste do krízovej oblasti nepodcenili žiadne riziko. To bolo v januári, kedy sa na Majdane bojovalo slovami, päsťami, palicami, dymom a dlažobnými kockami. Na to všetko sa dá pripraviť. V novinách sa však občas objavila aj správa o únose, či úmrtí. Pri každej takejto správe človek podvedome zneistie, no odhodlanie vycestovať, aj keď viac či menej otrasené, ostávalo.

Blížil sa termín dohodnutého odchodu, obaja sme boli psychicky pripravení vycestovať. Ako sa nakoniec ukázalo, v rámci príprav sme najviac podcenili našu imunitu a vzduchom šíriteľnú kvapôčkovú infekciu. Kvôli horúčkam sme odchod museli dočasne odložiť.

V polke februára sme sa obaja cítili zdravotne fit a situácia v Kyjeve bola podobná ako v januári. Občasné strety demonštrantov s policajnými jednotkami, barikády, titušky, Pravé krídlo, umiernení demonštranti, niekoľko dočasných prímerí, gumové projektily, no aj ďalší nezvestní a mŕtvi. Celkovo sa počet mŕtvych vyšplhal cez dvadsiatku. Tlak opozície na odstúpenie prezidenta Janukovyča sa stupňoval.

Termín druhého pokusu o vycestovanie bol stanovený na piatok 21. februára. Začali prípravy a balenie. Niekoľko sád oblečenia, fotovýbava a helmy pre prípad, že by sme sa chceli dostať aj za barikády, boli pripravené. Medzičasom v utorok 18. februára podľa správ pri krvavých stretoch demonštrantov s políciou zahynulo cez dvadsať ľudí, polícia útočila selektívne aj na novinárov. Vo štvrtok v rámci "protiteroristickej akcie" jednotky Berkut, Omega a polícia vymenili gumové projektily za ostré. V horných poschodiach hotela Ukrajina na Majdane operujú snajpri a mŕtvymi a zranenými "zásobujú" núdzový lazaret, ktorý vznikol na prízemí toho istého hotela a menia ho na márnicu. Podľa CNN od rána pribudla stovka mŕtvych, väčšina na strane demonštrantov. Krvavý štvrtok.

Vo štvrtok večer sa stretávame v pokleslej nálade. Piatkovým odchodom si nie sme vôbec istí. Helma aj nepriestrelná vesta spomalia strely s oceľovým plášťom len o trochu viac ako vrstva masla. Dohodujeme sa, že len kvôli fotkám do palebnej zóny nejdeme a počas streľby sa budeme pohybovať len v priľahlých uliciach. Zostavíme náhradné plány pre prípad, že sa nedostaneme do krajiny, mesta alebo na Majdan a padá definitívne rozhodnutie - zajtra odchádzame.

V piatok poobede sadáme do auta. Večer prichádzame na poľsko-ukrajinské hranice. Balistická vesta, helmy a fotovýbava v kufri nás hneď prezrádzajú a tak sa ani nesnažíme kamuflovať cieľ a dôvod návštevy. Na oboch stranách hranice sa stretávame s ústretovosťou, napätie zatiaľ necítiť. Po asi dvoch hodinách opúšťame hraničný prechod a smerujeme do Ľvova.

Na ceste, vždy v blízkosti križovatiek a obcí, prechádzame cez niekoľko cestných zátarasov a kontrol. Zátarasy sú postavené z pneumatík, paliet, kusov nábytku a iných harabúrd. Na takmer každom zátarase horia naskladané pneumatiky a nejaký sud, okolo ktorého sa hrejú dobrovoľníci strážiaci post. Vyzerá to, že smrad horiacej gumy im už nevadí a rúška na tvárach takmer vôbec nevidíme.

m1.jpg

Janukovyč a niekoľko ďalších pohlavárov podľa správ opustilo Kyjev a pokúšajú sa opustiť krajinu a tak dobrovoľníci na zátarasoch kontrolujú najmä autá v opačnom smere. Vodiči si ochotne nechajú kontrolovať interiér a nákladne priestory aút. Nájdu sa aj výnimky, no väčšina dobrovoľníkov je slušná, nekonfliktná, počas kontroly ponúknu posádke auta čaj alebo kávu. DSC_4500.jpg

Ľvov je uprostred noci, až na pár cestných zátarasov na vjazdoch do mesta, kľudný. Smerujeme teda ďalej do Kyjeva.

Po niekoľkých ďalších cestných kontrolách a hodinách jazdy sa s brieždením blížime ku Kyjevu. Premávka najmä v smere do mesta hustne. Zatiaľ však takmer nič nenaznačuje, že sa v srdci mesta bojuje.

Skoro ráno sa ubytujeme pár blokov od Majdanu a hneď vyrážame na námestie. Domáci nás vystríhajú, aby sme boli obozretní. V prípade, že prezident Janukovyč neprijme ultimátum opozície na odstúpenie a vyhlásenie prezidentských volieb skôr, než v decembri, predpokladajú ďalšie krviprelievanie.

DSC_4638.jpg

Menšími uličkami smerujeme na Majdan. Snažíme sa vyhnúť uniformovaným príslušníkom. Pešia premávka sa skladá z ľudí, ktorí vyzerajú, že  idú do práce alebo na prechádzku so psom a z tých, ktorí smerujú na Majdan.

Tých druhých poznáte podľa unavených zašpinených tvárí, väčšina má na hlavách helmy. Cyklistické, vojenské, stavbárske, airsoftové, motorkárske, lyžiarske.

DSC_4617.jpg

Na námestí je postavených veľa poľných stanov, všade vejú vlajky Ukrajiny, Európskej únie, Domobrany Majdanu alebo Banderovcov. Po ľavej strane je vyhorená administratívna budova, oči automaticky smerujú popri pódiu, na ktorom už zavčas rána vystupujú rečníci, k stĺpu Kaťa.

DSC_4554.jpg

Na veľkoplošných obrazovkách sa premietajú fotky nezvestných osôb s prosbami a kontaktami ich príbuzných. Niektorí ľudia na námestí očividne nocovali, ďalší na námestie neustále prichádzajú. Niektorí sú len v civilnom oblečení, niektorí viac, či menej profesionálne ustrojení. Mix je naozaj široký. Od dôchodcov, cez ľudí v strednom veku, až po mladíkov. Občas vidno malé deti v sprievode svojich rodičov.

Na jednom mieste sa zbierajú podpisy pod petície, na ďalšom sa pripravuje občerstvenie a hneď vedľa si mladíci opravujú štíty z tenkého plechu. Väčšina prístupových ciest na námestie je opevnená barikádami, na ktorých sa neustále niekto pohybuje a opravuje ich. Tieto sú postavené z vriec piesku, pneumatík, paliet, háld železného šrotu a vrakov aút.

Po celom námestí a blízkom okolí sa nedajú nevšimnúť ostrovčeky na zemi naukladaných kvetov, zapálených sviečok, položených prílb, cigariet a ružencov. To sú pietne miesta. Často práve tam, kde niekto prišiel o život. Čím bližšie k ulici Institutska, tým sú hustejšie.

m4.jpg

Dlažobné kocky sú na väčšine námestia vytrhané a naukladané na niekoľkých kopách blízko barikád. Našľapujeme na niečo, o čom si myslime že je blato. Je to však popol zo zhorených pneumatík. Fontána je plná odpadkov, obhorených fliaš, prázdnych vriec. Pár jednotlivcov sa snaží námestie na miestach, ktoré sú najviac zanesené popolom a odpadkami upratovať. Okrem tých pár kôp odpadkov a špinavej fontány panuje na námestí organizácia a v rámci možností aj poriadok. Na rohoch sú pripravené vrecia na odpadky, nekoná sa žiadne rabovanie, nepočuli sme o krádežiach alebo vreckároch.

Námestím sa pohybujú dvojstupy mladších i starších chlapcov a mužov, ktorí sa organizovane presúvajú medzi jednotlivými barikádami.V ich očiach vidno odhodlanie i únavu. Tipujeme, že sa jedná o odvážnejších demonštrantov alebo prívžencov Pravého krídla - jedinej frakcie ukrajinskej opozície, ktorá odmietala prímeria dohodnuté medzi prezidentom a opozíciou. Sú oblečení väčšinou v maskáčových nohaviciach a bundách, ozbrojení palicami, niektorí domácky vyrobenými plechovými štítmi. Na hlavách rôzne typy polovojenských, či vojenských prílb. Niekoľkí majú oblečené nepriestrelné vesty, no brnenie väčšiny z nich pozostáva z vystrihnutých plátov plechu upevnených na chrbte a hrudi. Niekoľkí majú okolo lýtok chrániče vyrobené z plastových odkvapových rúr. Ich odhodlanie čeliť pelendrekom a ostrým strelám takouto výstrojou je mrazivé.

Zatiaľ je námestie pokojné a začína sa napĺňať ľuďmi. Spoločne počúvajú rečníkov na pódiu, modlia sa, spievajú. Pribúdajú kvety a sviečky, prevládajú neozbrojení civili. Naše prilby zostávajú zavesené na batohoch, nepriestrelná vesta v aute.  Zatiaľ necítime ohrozenie, väčšina ľudí je hrdá keď si ich chceme vyfotiť.

DSC_4870.jpg

Tých, ktorí si fotenie neželajú, rešpektujeme. V meste sa vraj ešte stále pohybujú aj titušky, zaplatení provládni provokatéri. Napriek tomu, že sa na týchto miestach ešte nedávno vraždilo, aj pri prechode najväčšou tlačenicou v dave z jedného konca námestia na druhé sa ľudia k sebe správajú ohľaduplne a vytvárajú pre migrujúcich v prípade potreby každým smerom úzku uličku.

Poobede je námestie zaplnené ľuďmi. Z jednej časti sa ozýva skandovanie „Sláva Ukrajine, hrdinom sláva!" hlasnejšie ako obvykle. Ľudia tvoria pred pódiom koridor, ktorým sa presúva zástup mužov v maskáčoch, tatárskych krojoch, kňazských sutanách ale i plačúcich civilov. Šestica mužov vpredu na pleciach nesie otvorenú truhlu s jednou z obetí stretov s políciou. Námestím sa nesie lemkovská folklórna pieseň Plyve kača a ľudia sa emotívne lúčia s ďalším zo svojich hrdinov. Zástup s truhlou prejde krížom zaplneným námestím a vracia sa k pódiu.

DSC_4756.jpg

Po chvíli si berie slovo jeden z rečníkov na pódiu a prerušuje emotívny spev ľudí so správou, že z Kyjeva utekajúci prezident Janukovyč práve rezignoval na svoju funkciu. Námestím sa leje ďalšia vlna emócií, ktorým sa len ťažko odoláva. Ľudia spievajú a modlia sa. Neplačú len ženy, ale aj muži v našom veku a dedovia. Strácame slová a nemo vnímame elektrizujúcu atmosféru davu.

m5.jpg

Deň pokračuje v opatrne euforickej nálade a ľudia sa naďalej schádzajú na námestí. Začínajú prichádzať správy, že prezident svoju rezignáciu poprel. Do niekoľkých hodín sa ho parlament pokúša zbaviť funkcie. Sledujeme s miestnymi hlasovanie parlamentu a odratávanie časomieru hlasovania poslancov. Prezident bol zbavený funkcie, miestni znova jasajú. Večer púšťajú z väzenia bývalú premiérku Tymošenkovú a tá prichádza pozdraviť ľudí na Majdane.  Deň sa končí, no Majdan žije dlho do noci. Silnejší a krajší deň, než sme si pri odchode zo Slovenska trúfali predstaviť.

Hlas Majdanu tak, ako som ho pochopil ja vraví, že to, o čo bojuje nie je Európska únia ako taká, ale myšlienky demokracie a humanizmu. To, či sa Krvavý štvrtok o nejakú dobu nezopakuje, však bude záležať najmä od schopnosti zástupcov dočasnej vlády a západnej časti krajiny nájsť spoločnú víziu budúcnosti s rusky hovoriacou východnou časťou krajiny.

Ukrajina, držím ti palce, aby sa ti to podarilo. Aj ja som Majdanec.

 

 

DSC_4579.jpg

DSC_4630.jpg

DSC_4706.jpg

DSC_4907.jpg

DSC_4642.jpg

DSC_4693.jpg

m3.jpg

 

m2.jpg

7.jpg

m6.jpg

 

 


Autor fotografií označených ©MG: Michal Gaboň

Autor neoznačených fotografií: Marek Klimčík

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?